تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

چرا باید متعصبانه زبان رایج عبدالملکی را به عقب برگرداند؟!

  از دوستی شنیدم که می گفت یکی از دوستداران زبان و گویش عبدالملکی برای خرید «بادام درختی» به فروشگاهی مراجعه کرد و با گویش عبدالملکی(لکی) به فروشنده گفت: «بادام داری» می خواهم! هرچه تلاش کرد که فروشنده را از منظورش آگاه سازد؛ موفق نشد و مجبور شد برای خرید بادامش، به همان عبارت «بادام درختی» متوسّل شود.

  اکنون با توجه به این موضوع باید پرسید: در این مکالمه و دیالوگ، حقّ با که بوده است؟ با آن مشتری «بادام داری(درختی)» یا با فروشندۀ محترم؟

  اتفاقی که افتاده است، این است که با دستکاری های بیهودۀ زبانی توسط مشتری محترم، در وظیفۀ ذاتی زبان یعنی ارتباط communicationاختلال به وجود آمده است. حال باید گفت که آیا لازم و ضروری است که ما به «پاک سازی» زبان بپردازیم و واژگان رایج آن را قرن ها به عقب برگردانیم و در ایجاد ارتباط های اجتماعی، مشکل به وجود آوریم؟!

  زبان، موجودی زنده و در حال رشد است؛ بنابراین نمی توان جلوی رشد طبیعی آن را گرفت. گویش عبدالملکی ها هم که یکی از زیرمجموعه های گویش لکی (خانوادۀ بزرگ گورانی) است؛ در حال حاضر بسیاری از واژگان میهمان را به ساختار خود وارد کرده است و بر اساس این واژگان میهمان، سال های سال ارتباط اجتماعی به وجود آمده است. بنابراین نمی توان صبح از خواب بیدار شد و دست به تصفیۀ زبان زد. این کاری، فوق العاده بیهوده و از روی بی دانشی است.

  در هنگام چاپ کتاب «فرهنگ واژگان عبدالملکی» تالیف سلیمی، بعضی از به اصطلاح منتقدان دانشمند!!! زبان به اعتراض گشودند که «هیهات منا الذّله». نویسندۀ این کتابِ کفرآمیز!!، واژگان غیر عبدالملکی را وارد «زبان پاک عبدالملکی» کرده است و این اصلا کار خوبی نیست. درصورتی که این باسوادان! نمی دانند که در دانش «زبان شناسی» و علوم مربوط به زبان، چیزی به نام «زبان پاک» وجود ندارد. و همۀ زبان های رایج دنیا، تعدادی واژگان میهمان دارند که سالهاست در آن زبان به حیات خود ادامه می دهند و ساختارهای ارتباط جمعی را در جوامع خود شکل داده اند. گویش عبدالملکی نیز تافتۀ جدا بافته ای از زبان ها و گویش های زندۀ دنیا نیست و بنابراین این قانون مهم زبان شناختی درمورد زبان و گویش ما نیز صدق می کند. «مُردم اندر حسرت فهم درست»


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 9 مهر 1391 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158713
 • بازدید امروز :163792
 • بازدید داخلی :8949
 • کاربران حاضر :179
 • رباتهای جستجوگر:410
 • همه حاضرین :589