تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

اصلاح چند اشتباه دانشنامۀ ویکی پدیا دربارۀ «زاغمرز»

  چند اشتباه تاسف برانگیز دربارۀ «زاغمرز» در دانشنامۀ ویکی پدیا دیدم که امیدوارم اصلاح گردد. در بخش «اطلاعات کلی»، سه نظر غیرمستند و سهل انگارانه در مورد زاغمرز نوشته اند به این ترتیب: (نام قدیمی: فهره وند، سال بنیاد 1251، زبان گفتاری: اورامی)

  اصلاح این اشتباهات- که امید است به گوش مسئولان ویکی پدیا برسد- از این قرار است:

  1- ویکی پدیا نام قدیمی زاغمرز را «فهره وند» نوشته است. در قدیمی ترین اسنادی که مربوط به جغرافیای تاریخی(Historical Geography) زاغمرز است، همه جا از این منطقه به نام «زاغمرز» نام برده شده و بنده که حدود یک دهه است به بررسی اسناد مربوط به تاریخ و جغرافیای این منطقه می پردازم، فقط همین نام را در اسناد و مدارک دیده ام. «فهره وند» نام یکی از طوایف عبدالملکی است که در «زاغمرز» می نشینند و نه نام منطقۀ جغرافیایی خاصّ.

  2- ویکی پدیا سال تاسیس زاغمرز را 1251 نوشته است و البته قمری یا شمسی بودن این تاریخ را هم ذکر نکرده است. این تاریخ نیز کاملا اشتباه است. بر اساس دقیق ترین اطلاعاتی که در مورد تاریخ تاسیس زاغمرز و چگونگی ساخت آن به دست آورده ایم، تاریخ ورود عبدالملکی ها به زاغمرز، اردیبهشت ماه سال 1235 شمسی (برابر با ماه شعبان 1272 قمری) است. اگر فرض را بر شمسی بودن تاریخ ویکی پدیا بگیریم، تقریبا 16 سال اختلاف تاریخ وجود دارد و اگر نیز فرض ما بر قمری بودن آن باشد، این اشتباه محاسبۀ ویکی پدیا به 21 سال می رسد.

  3- ویکی پدیا زبان گفتاری زاغمرز را «اورامی» نوشته است. قبلا هم نوشته ام که نزدیکی گویش اورامی به گویش اصلی عبدالملکی ها یعنی «لکی» باعث شده است که عبدالملکی ها را اورامی بدانند. بنابراین تاکید می کنم که گویش عبدالملکی طبق اصیل ترین اسناد تاریخی و قواعد علمی زبان شناسی، «لکی» است. البته دو گویش «لکی» و «اورامی» هم از خانوادۀ بزرگ «گورانی» اند.

  ای کاش روزی فرا برسد که همۀ نویسندگان و محققان ما در عرصه اینترنت و فضای مجازی بر اساس اسناد و منابع(References) سخن بگویند و از غیرعلمی نوشتن و کپی برداری دست بردارند.

  لینک ویکی پدیا

  http://fa.wikipedia.org/wiki/زاغ‌مرز


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 5 آبان 1391 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158713
 • بازدید امروز :162558
 • بازدید داخلی :8820
 • کاربران حاضر :170
 • رباتهای جستجوگر:409
 • همه حاضرین :579